Każdy rodzic pragnie jak najlepiej dbać o zdrowie i dobrą kondycję swojego dziecka. Niestety czasem zdarza się tak, że nie nad wszystkim jesteśmy w stanie zapanować pomimo wszelkich starań. Jedną z takich sytuacji jest charakterystyczne układanie się niemowlęcia w literkę „C”, czyli asymetria ułożeniowa. Czym ona jest?
Czym jest asymetria ułożeniowa?
Asymetria ułożeniowa to stan kliniczny, w którym możemy zaobserwować zaburzenia postawy, budowy ciała lub jego motoryki. Objawy te dotyczą struktur ciała, jego funkcji lub połączenia jednego i drugiego. Mogą dotyczyć całego ciała dziecka lub określonego obszaru. Asymetria występuje z różnym nasileniem, od przypadków łagodnych po ciężkie, które może wpływać na dalszy rozwój lub funkcjonowanie malucha. Cięższe przypadki często wymagają szerszej diagnostyki oraz odpowiednio dobranego postępowania fizjoterapeutycznego. Należy też pamiętać, że istnieje pojęcie asymetrii fizjologicznej, która trwa do ok. 6-8 tygodnia życia dziecka.
Przyczyny asymetrii ułożeniowej
Asymetria u maluszków może mieć wiele przyczyn, zaczynając od życia płodowego dziecka, a kończąc na działaniach świata zewnętrznego. Do najczęstszych przyczyn asymetrii zaliczamy:
- Ułożenie malucha w brzuchu mamy
- Nieprawidłowe napięcie mięśniowe
- Wady słuchu bądź wzroku
- Nieprawidłowa codzienna pielęgnacja
- Kręcz szyi
- Uszkodzenia splotu barkowego
- Podwichnięcie/zwichnięcie stawu biodrowego
- Choroby układu nerwowego np. MPD
- Asymetria idiopatyczna – nieznanego pochodzenia
Objawy asymetrii ułożeniowej
Pamiętając, że asymetria ułożeniowa fizjologiczna trwa do 6-8 tygodnia życia dziecka, a umiejętność przyjęcia symetrii przez dziecko pojawia się w 3 miesiącu życia dziecka, to występują objawy, które powinny zwrócić uwagę rodzica i zapalić lampkę ostrzegawczą. Należą do nich m.in.:
- Układanie główki tylko na jedną ze stron i trudności z przekręceniem jej na drugą stronę
- Trudności w utrzymaniu głowy w linii środkowej ciała nawet na chwilę w 3 miesiącu życia
- Wodzenie wzrokiem za zabawką i przekręcanie głowy tylko do pewnego momentu, a potem powrót głowy do ulubionej pozycji
- Spłaszczenie główki po stronie asymetrii
- Asymetria w obrębie twarzy i głowy dziecka
- Dziecko układa się w literkę „C” gdzie jeden bok jest wizualnie dłuższy od drugiego
- Asymetria ułożenia barków i bioder w 3-4 miesiącu życia
- Wkładanie do buzi tylko jednej z rączek, unoszenie/kopanie tylko jedną nogą
- Trudności w utrzymaniu pozycji leżenia na brzuchu, leżenie na brzuchu sprawia dziecku kłopot i dyskomfort, co często objawia się płaczem i niechęcią przyjęcia tej pozycji przez dziecko
- Wykonywanie obrotów tylko przez jedną stronę, pełzanie z użyciem jednej nogi i ręki, czworakowanie z odepchnięciem się z jednej nogi, wstawanie z użyciem tylko ulubionej nogi.