Nowa usługa - elektrostymulacja VitalStim

Czym się zajmuje fizjoterapeuta dziecięcy?

Podsumowanie

O prawidłowy i harmonijny rozwój dziecka warto dbać już od pierwszych dni jego życia. Jeśli jako rodzic zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy lub Twoje dziecko cierpi na pewne niepełnosprawności, koniecznie skontaktuj się z poradnią rehabilitacji. Wprowadzenie do codziennej rutyny odpowiedniej terapii to podstawa, aby wspomóc dziecko w powrocie do sprawności czy nawet utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.

Fizjoterapeuta dziecięcy – kto to?

Fizjoterapeuta dziecięcy to specjalista zajmujący się diagnostyką, profilaktyką oraz usprawnianiem dzieci, a także wspieraniem ich rozwoju ruchowego już od pierwszych dni życia i na każdym etapie dorastania. Jest to osoba posiadająca wyższe wykształcenie medyczne z zakresu fizjoterapii oraz szereg specjalistycznych kursów z zakresu pediatrii, aby jak najlepiej pomagać najmłodszym pacjentom.

Osoba taka potrafi ocenić rozwój psychoruchowy dziecka oraz w razie konieczności dobrać jak najlepszą i kompleksową terapię w celu usunięcia lub zminimalizowania skutków danej przypadłości

Wizyta u fizjoterapeuty dziecięcego – kiedy warto udać się na terapię?

Każdy rodzic chce, aby dziecko rozwijało się w sposób prawidłowy. W związku z tym w sytuacjach ich niepokojących powinni zastanowić się nad możliwością konsultacji rozwoju ruchowego swojego dziecka z fizjoterapeutą, w celu uzyskania rzetelnych informacji na temat jego stanu zdrowia. 

Gabinety fizjoterapeutyczne przyjmują dzieci w różnym wieku. Nie tylko wtedy, kiedy zostaną wykryte jakiekolwiek niepokojące objawy, ale również w celu upewnienia się, że rozwój ruchowy dziecka przebiega prawidłowo.  Specjalista w tej dziedzinie zajmie się badaniem podmiotowym i przedmiotowym dziecka, a w razie potrzeby wdroży odpowiednią terapię. 

Do fizjoterapeuty dziecięcego warto wybrać się m.in. w takich sytuacjach jak:

 • Wskazania specjalisty np. lekarza rodzinnego, lekarza neurologa, lekarza ortopedy. 
 • Występujące jakiekolwiek niepokojące rodzica objawy w rozwoju ruchowym dziecka (np. opóźnienie rozwoju względem rówieśników, asymetryczne ułożenie ciała, asymetria ruchów, prężenia, niechęć leżenia na brzuchu, brak lub trudności w podnoszeniu głowy w leżeniu na brzuchu, zbyt duża lub zbyt mała ruchliwość dziecka, problemy z jedzeniem, problemy ze snem i in.)
 • Choroby i zaburzenia m.in. neurologiczne, metaboliczne, układu kostno-stawowego, kardiologiczne, pulmonologiczne, zespoły genetyczne np. SMA, przepuklina oponowo-rdzeniowa, dystrofia mięśniowa, MPD, dysplazja stawów biodrowych, zespół Downa, zespół Edwardsa, skolioza, koślawość stóp i kolan, Choroba Legga-Calvégo-Perthesa, kurza/lejkowata klatka piersiowa, wdechowe ustawienie klatki piersiowej, astma i in.
 • Wszelkie wady postawy ciała
 • Zaburzenia równowagi i koordynacji
 • Osłabione napięcie mięśniowe
 • Potykanie się, upadki
 • Zaburzenia funkcji ręki
 • Zaburzenia sensoryczne 
 • Stany przed operacjami i po zabiegach operacyjnych
 • I inne

 Wczesne wykrycie problemów i dopasowanie odpowiedniej terapii to szansa na zminimalizowanie skutków danej dolegliwości. 

Czym zajmuje się fizjoterapeuta dziecięcy?

Fizjoterapeuta dziecięcy zajmuje się przede wszystkim diagnostyką, profilaktyką oraz doborem indywidualnej terapii do potrzeb pacjenta. Pełni też rolę edukacyjną oraz potrafi pomóc w doborze odpowiedniego sprzętu rehabilitacyjnego dla małych pacjentów. 

Wczesne zgłoszenie się rodzica z dzieckiem do specjalisty pozwoli na szybką interwencję fizjoterapeutyczną oraz zajęcie się danym problemem, co może wpłynąć na spowolnienie lub zahamowanie skutków choroby, a nawet całkowite wyleczenie danego schorzenia.

Główne zadania dziecięcego fizjoterapeuty to:

 • udzielanie porad rodzicom odnośnie codziennej prawidłowej pielęgnacji
 • dopasowywanie rodzaju ćwiczeń i terapii do potrzeb małych pacjentów,
 • realizowanie ćwiczeń z małym pacjentem
 • pomoc w doborze sprzętu rehabilitacyjnego

Specjaliści w tej dziedzinie często wykorzystują specjalistyczne metody do pracy z małymi pacjentami np. metodę NDT-Bobath, metodę Vojty  czy metodę PNF. Aby zmaksymalizować efekty ćwiczeń zawsze warto wybrać renomowaną poradnię rehabilitacyjną z dostępem do nowoczesnego sprzętu i wykwalifikowanej kadry ekspertów zajmujących się pracą z dziećmi.

Autor

What is Lorem Ipsum?

Pisaliśmy również o:

Literka „C” czyli asymetria ułożeniowa niemowląt 

Każdy rodzic pragnie jak najlepiej dbać o zdrowie i dobrą kondycję swojego dziecka. Niestety czasem zdarza się tak, że nie nad wszystkim jesteśmy w stanie zapanować pomimo wszelkich starań. Jedną z takich sytuacji jest charakterystyczne układanie się niemowlęcia w literkę „C”, czyli asymetria ułożeniowa. Czym ona jest?  Czym jest asymetria ułożeniowa?   Asymetria ułożeniowa to stan […]

Czytaj więcej
Wędzidełko - co to jest?

Krótkie wędzidełko podjęzykowe  Nieprawidłowości anatomiczne w obrębie aparatu mowy są uznawane za przyczynę powstawania trudności logopedycznych. Do tego typu problemów zaliczamy ankyloglosję - czyli zbyt krótkie wędzidełko podjęzykowe. Gdzie je znajdziemy? Wystarczy otworzyć buzię i unieść język wysoko do podniebienia. Wtedy zauważymy cienką strukturę łączącą język z dnem jamy ustnej. Wędzidełko podjęzykowe w normie nie […]

Czytaj więcej
Rdzeniowy zanik mięśni, czyli SMA - co warto wiedzieć?

Rdzeniowy zanik mięśni to choroba nerwowo-mięśniowa, ale o podłożu genetycznym. W wyniku obumierania motoneuronów ruchowych w rdzeniu kręgowym mięśnie nie są pobudzane do skurczów i rozkurczów, co prowadzi do ich zaniku. Chorzy borykają się z postępującą niepełnosprawnością. Dlatego tak ważne jest, aby interdyscyplinarny zespół specjalistów dobrał indywidualnie program rehabilitacji pacjenta. Istnieje kilka typów rdzeniowego zaniku […]

Czytaj więcej
Rehabilitacja oddechowa

Rehabilitacja oddechowa - co to takiego? Rehabilitacja oddechowa to przede wszystkim oczyszczanie drzewa oskrzelowego z zalegającej wydzieliny poprzez zastosowanie odpowiednich technik manualnych, a także z użyciem urządzeń wspomagających jak ssak czy asystor kaszlu. Należy pamiętać, że innym ważnym aspektem jest zapobieganie deformacjom klatki piersiowej. Mobilizacja pęcherzyków płucnych w celu poprawy wydolności oddychania, trening pracy przepony, […]

Czytaj więcej

sprawdź nasze social media

GODZINY OTWARCIA

Poniedziałek - piątek 08:00-19:00
Sobota i Niedziela - zamknięte

ADRES

ul. 11-go Listopada 2/4 lok. 3
Radom, 26-600

© Copyright 2023 Infant. All rights reserved.

Projekt i marketing:

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram